Leczenie lekkiego niedożywienia u seniorów

niedozywienie2Z lekkim niedożywieniem u osób starszych mamy do czynienia wtedy, kiedy liczba limfocytów waha się między 1490 – 1200 a stężenie albumin wynosi 31-34 g/l. Dietetycy posługują się również indeksem rozwoju niedożywienia NRI = -(1,519 x stężenie albumin w surowicy [g/l]) + (41,7 x aktualna/zwykła masa ciała). Jeśli wynik ten mieści się między 97,5 a 100 to mamy do czynienia z lekkim niedożywieniem. Jak z taką formą niedożywienia u osoby starszej sobie radzić? Jak leczyć niedożywienie lekkie?

Lekkie niedożywienie – zasady leczenia

Przyczyn niedożywienia u seniorów może być wiele – od zaburzeń trawienia, poprzez zmniejszone łaknienie spowodowane problemami z gryzieniem i żuciem oraz redukcją odczuwania smaku, po przyczyny psychologiczne – depresję, obniżony nastrój. Często przyczyną jest również brak dostatecznych środków na zakup jedzenia lub niedostatecznej opieki (osoba starsza wybiera produkty niepsujące się, bo nie ma jak robić zakupów). By rozpocząć leczenie niedożywienia, konieczna jest zatem prawidłowa diagnoza podstawowych problemów i przyczyn dla którego się ono pojawiło.

Przy lekkim niedożywieniu, nie ma konieczności stosowania specjalnych diet doustnych (choć mogą być zastosowane doraźnie, w celu uzupełnienia niedoborów a po powrocie do prawidłowej wagi, osoba starsza może przejść na standardową, zbilansowaną dietę).

Na co warto zwrócić uwagę przy leczeniu lekkiego niedożywienia?

  • Na nawyki żywieniowe i typowe produkty jakie osoba starsza spożywa (i uzupełnić jadłospis tak, by pokrywał zapotrzebowanie),
  • Na zwiększenie spożycia owoców i warzyw – nawet w formie papek, jeśli osoba ma trudności z gryzieniem i połykaniem,
  • Systematyczne spożywanie pokarmów zawierających błonnik, by poprawić pracę jelit,
  • Na ewentualną suplementację niedoborów witamin i składników mineralnych oraz odpowiednią ilość białka w pożywieniu,
  • Na eliminację typowych błędów żywieniowych osób starszych – zbyt dużej ilości cukrów  tłuszczy zwierzęcych,
  • Na leki, jakie zażywa chory i ich wpływ na łaknienie i przyswajalność produktów.

Warto również zmniejszyć spożycie soli i zwiększyć ilość przyswajanych napojów – w tym soków  zielonej herbaty.