Niedożywienie białkowe i jego konsekwencje

Niedożywienie nie zawsze oznacza jedynie utratę masy ciała. Może również polegać na braku dostarczania do organizmu określonych składników odżywczych, pomimo dostarczania mu odpowiedniej ilości energii. Jedną z najbardziej niebezpiecznych form niedożywienia jest kwashiorkor, czyli niedożywienie polegające na niedoborze białka w organizmie.

Kwashiorkor to niedożywienie, które polega na tym, że dieta człowieka jest zbyt uboga w białko, bądź dostarczane białko jest jakościowo niewystarczające (np. zbyt trudno przyswajalne). Najczęściej spotyka się je w u osób, których dieta uboga jest w mięso, za to bazuje na fasoli i kukurydzy.

Jeśli do niedożywienia białkowego dochodzi u dzieci, zahamowany zostaje ich wzrost i rozwój – organizm nie ma bowiem wystarczającej ilości budulca by prawidłowo się rozwijać. Przedłużające się niedożywienie białkowe prowadzi do niepełnosprawności fizycznej oraz intelektualnej. Pojawia się zanik tkanki tłuszczowej i mięśniowej, za to ciało zaczyna być obrzmiałe (charakterystyczny wystający brzuszek). Organizm zaczyna gorzej wchłaniać wodę, pojawia się niedokrwistość. Niedożywienie białkowe – jeśli nie zacznie być leczone – zawsze prowadzi do śmierci.

Niedożywienie białkowe u ludzi

U osób dorosłych, powodem niedożywienia białkowego jest uboga i mało zróżnicowana dieta. W krajach rozwiniętych bardzo rzadko dochodzi do tego typu niedożywienia, niemniej jednak obniżona podaż białka bądź spożywanie białka o niskim poziomie wchłanialności owocuje wieloma zaburzeniami ze strony trzustki, wątroby (stłuszczenie) i całego układu pokarmowego. Pojawia się apatia, obniżona zostaje odporność i sprawność fizyczna. Zbyt niska podaż białka uniemożliwia też prawidłową rekonwalescencję i odbudowę tkanek. Największe ryzyko niedożywienia białkowego pojawia się u chorych w długotrwałym leczeniu szpitalnym oraz u osób starszych przebywających w opiece zinstytucjonalizowanej. Często nie jest ono w porę zauważane, dlatego że przy tym rodzaju niedożywienia, nie zawsze dochodzi do widocznego zmniejszenia się masy ciała – obrzęk ukrywa utratę tkanki tłuszczowej, która nie zmniejsza się również tak szybko jak przy niedożywieniu ogólnym.

W przypadku osób starszych, długim leczeniu szpitalnym i rekonwalescencji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jaką ilość białek przyjmuje pacjent by zapobiec rozwojowi niedożywienia białkowego.