Maltodekstryna w suplementach diety i odżywianiu

maltoW wielu produktach żywieniowych, czytając etykietę pojawia się tajemniczy składnik. Maltodekstryna. Co to takiego? Jak działa i dlaczego dodaje się ją do produktów żywieniowych?

Maltodekstryna to produkt częściowej hydrolizy skrobi (węglowodan złożony). Mówiąc wprost, to coś w rodzaju cukru, składającego się głównie z D-glukozy. Maltodekstryna jest rozpuszczalna w wodzie i zapobiega krystalizacji – dlatego bardzo często dodawana jest do wszelkich produktów instant (w proszku), by zapewnić trwałość produktu, zagęścić go i związać jego smak i zapach.

Czy maltodekstryna jest szkodliwa?

Zdecydowanie nie! Znaleźć można ją zarówno w preparatach dla niemowląt jak i medycznych środkach żywieniowych (np. takich jak Recomed). Maltodekstryna jest łatwo przyswajalna, szybko ulega rozkładowi do glukozy i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nie zalega w żołądku i jest źródłem łatwo przyswajalnej energii. Preparaty, które zawierają maltodekstrynę pozwalają również zwiększyć transport kreatyny i aminokwasów do komórek mięśniowych – dzięki temu, szybciej następuje odbudowa.

Gdzie można znaleźć maltodekstryny?

Jest to powszechny składnik wielu produktów – od nabiałów (np. jogurty), poprzez przemysł wędliniarski aż po wszelkie produkty w proszku (budynie, sosy). Maltodesktryny dodaje się też do lodów, serów czy margaryn (bo nie pozwalają na tworzenie się w produkcie grudek). Jest to składnik żywności, którego zdecydowanie nie trzeba się bać.