Odżywki dla chorych – przygotowanie i podawanie

zupy odżywczeStosowane w rekonwalescencji i chorobach przewlekłych a także w żywieniu osób starszych koktajle odżywcze, to łatwy w przygotowaniu i kompletny w zakresie składników produkt dietetyczny, który dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Jak przygotowywać odzywki, jak je podawać i w jaki sposób dobierać?

Medyczne produkty żywieniowe – przygotowanie

Samo przygotowanie posiłku nie jest trudne. Wystarczy rozpuścić saszetkę w szklance (200 ml_ wody w temperaturze pokojowej. Saszetka – jeśli przyjęcie jednorazowo 200 ml to dla chorego zbyt duży wysiłek – również może być dzielona na części przy zachowaniu właściwych proporcji zawartości saszetki do wody. Można też rozpuścić całość saszetki i gotowy koktajl podzielić na mniejsze porcje. Warto wtedy pamiętać o podgrzaniu posiłku – zwłaszcza w przypadku warzywnych zup, które znacznie lepiej smakują chorym jeśli są lekko ciepłe. Produkt jest skoncentrowany i dlatego pozornie niewielka jego ilość wystarcza, by chory otrzymał wszystkie niezbędne składniki.

Koktajle odżywcze – dostępne smaki

W zależności od producenta, koktajle smakowe dostępne są w kilku wybranych smakach. Warto na początku przyzwyczajania chorego do diety zapewnić mu różnorodność smaków, by mógł wybrać te, które najbardziej mu odpowiadają. Recomed, w wersji koktajlu, dostępny jest w smaku waniliowym, truskawkowym, wiśniowym, czekoladowym oraz w wersji neutralnej.  Niezależnie od smaku, koktajle zawierają podobną ilość składników odżywczych.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku takich produktów jak zupy odżywcze. Zupy odżywcze Recomed, dostępne są w trzech smakach: jako krem dyniowy, koperkowy oraz pomidorowo-paprykowy. Różnią się one między sobą zawartością niektórych składników odżywczych – np. krem pomidorowy ma trzykrotnie więcej błonnika niż krem dyniowy i prawie połowę więcej cukrów, choć zawartość węglowodanów jest w nim nieco obniżona w stosunku do pozostałych produktów z serii.

Podawanie koktajli odżywczych

O stosowaniu doustnych koktajli odżywczych najlepiej powiadomić lekarza bądź dietetyka, by mógł wybrać odpowiednie produkty i zalecił określone ilości np. błonnika. Dzięki swojej płynnej konsystencji, koktajle odżywcze są łatwe w podawaniu. Można umieszczać je np. w plastikowych pojemnikach z zakrętką i rurką (podobnych do tych stosowanych przez sportowców w czasie treningów). Taki pojemnik nie pozwala dostać się do środka zabrudzeniom, a jednocześnie daje choremu możliwość samodzielnego spożywania osiłku w ilości i tempie jakiego potrzebuje. Innym sposobem jest tradycyjne karmienie łyżką – warto jednak pamiętać o tym, że taka forma pomocy choremu, często budzi jego sprzeciw. Dopóki to zatem możliwe, lepiej by chory starał się jeść samodzielnie.