5 skutków niedożywienia u seniorów

Niedożywienie u osób starszych to poważny problem, który dotyka od 20-40% seniorów (w zależności od badań). Skutki niedożywienia nie są jedynie medyczne – wpływają na całokształt życia osoby starszej. Bywa, że niedożywienie rozpoznaje się przede wszystkim właśnie po jego efektach.

Najczęstsze skutki niedożywienia u osób starszych

  1. Problemy z wypróżnianiem

Niedożywiony senior najczęściej nie tylko nie przyjmuje odpowiedniej ilości kalorii, ale również zaburzony jest skład pokarmów, które przyjmuje. W efekcie, nie dostarczając zbilansowanej ilości składników, senior zaczyna odczuwać dolegliwości związane z układem pokarmowym. Najczęstszymi problemami są zaburzenia wypróżniania związane z małą ilością przyjmowanego błonnika, rozregulowanie układu trawiennego oraz biegunki przy przyjmowaniu jednostajnych posiłków.

  1. Spadek motoryki i pogorszenie funkcji poznawczych

Organizm do funkcjonowania potrzebuje energii. Mózg do sprawnego funkcjonowania też potrzebuje glukozy. Jeśli ilość przyjmowanych kalorii spada, organizm broni się podtrzymując najważniejsze funkcje życiowe i starając się nie marnować energii. Osoba starsza staje się zatem apatyczna, traci zainteresowanie światem zewnętrznym, staje się wycofana. Pogorszeniu ulegają też jej funkcje poznawcze – które w takich sytuacjach bywają błędni traktowane jako objaw demencji.

  1. Dłuższa rekonwalescencja

Proces dochodzenia do zdrowia u osób starszych jest dłuższy niż u osób młodych. Mimo tego, wcale nie jest normą to, że zwykłe przeziębienie u takiej osoby musi ciągnąć się tygodniami. Jeśli tak się dzieje, to najczęściej powodem jest brak siły organizmu do walki z chorobą. Ten brak siły zaś to wynik niedożywienia.

  1. Obniżona temperatura ciała

Efektem niedożywienia jest też spadek temperatury ciała. Osoba marznie , bo nie ma energii na ogrzanie organizmu. Cechą charakterystyczną jest to, że osoba taka marznie również wtedy, kiedy obiektywnie innym osobom wokół jest ciepło.

  1. Obrzęki, gorsze gojenie ran, uszkodzenia powonienia

Niedożywienie to również brak składników mineralnych takich jak cynk, żelazo, selen. Ich niedobór w organizmie prowadzi do wielu zaburzeń – np. obniżenie poziomu cynku owocuje wypadaniem włosów, zaburzeniami smaku i powonienia, gorszym gojeniem się ran. Selenu – bólami mięśniowymi.