Odżywianie przy chorobie Alzheimera

alzheimerMimo wielu badań, nie udowodniono istnienia diety, która mogłaby zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera. I choć wśród osób stosujących dietę śródziemnomorską obserwuje się niższy współczynnik zachorowań, to nie ma jednoznacznych badań, które udowodniłyby, że chorobę Alzheimera można dietą spowolnić bądź cofnąć. Niemniej jednak, w związku z wieloma zaburzeniami jakie wywołuje choroba Alzheimera, zadbanie o odpowiednie odżywianie się osoby dotkniętej zespołem otępiennym jest niezwykle ważne.

Typowe zaburzenia odżywiania przy chorobie Alzheimera

Przy tej chorobie, chory często traci kontrolę nad tym co i kiedy zjadł. Po prostu tego nie pamięta. Może to owocować zarówno objadaniem się jak i niedostatecznym przyjmowaniem składników odżywczych. Ta druga sytuacja jest częstsza, gdyż zazwyczaj wraz z rozwojem choroby pojawiają się trudności z połykaniem, chory traci apetyt i zainteresowanie jedzeniem. Zapominanie o jedzeniu może też owocować tym, że chory je tylko te rzeczy, które lubi najbardziej i przez to, nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości składników. Dieta jest mało zróżnicowana i prowadzi do różnego rodzaju niedoborów, co pogarsza stan psychofizyczny chorego.

Przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby, trudności z połykaniem mogą doprowadzić do tego, że chory musi przejść na dietę papkowatą bądź półpłynną. Opiekun powinien oczywiście dbać najdłużej jak to możliwe o to, by chory jadł samodzielnie.

W pewnym okresie choroby, osoba starsza traci zdolność do samodzielnego krojenia potraw i posługiwania się sztućcami. Zamiast karmić chorego, lepiej pozwolić mu w takiej sytuacji na dalszą samodzielność – nawet jeśli oznacza to jedzenie palcami. Warto rozważyć również zakup takich pojemników na żywność, by chory nie mógł ich rozbić i by trudniej było żywność z nich wysypać czy wylać.

Suplementacja pokarmowa przy chorobie Alzheimera

Aby uniknąć niedożywienia, przejadania się i zapewnić dostarczanie do organizmu wszystkich składników odżywczych, warto rozważyć – najlepiej przy konsultacji z lekarzem i / lub dietetykiem – doustną suplementację pokarmową. Wygodne w przygotowaniu saszetki z koktajlami czy zupami pozwalają zadbać o prawidłowe odżywianie a jednocześnie – dzięki temu, że chory może jeść je samodzielnie korzystając np. z kubków z lejkiem czy słomek – pozwalają zachować mu nieco dłużej poczucie samodzielności. Taka suplementacja nie musi oznaczać przejścia w całości na płynną dietę. Może być jedynie uzupełnieniem codziennego odżywiania się chorego.