Żywienie po operacji bariatrycznej

zywienie_bariatriaCo jeść po operacyjnym leczeniu otyłości? Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta po resekcji żołądka, balonie żołądkowym lub by-passie?

Cele operacyjnego leczenia otyłości

Dzięki operacyjnemu leczeniu bariatrycznemu, chory o wskaźniku BMI powyżej 40 (lub 35 z zespołem metabolicznym), może zacząć efektywnie zmniejszać ilość przyjmowanego pokarmu bądź zmniejszać ich wchłanialność. W efekcie dochodzi do obniżenia masy ciała. Główne efekty operacji bariatrycznych to szybsze uczucie sytości (już po zjedzeniu mniejszej ilości pokarmów), zmniejszenie ich ilości oraz zmniejszenie apetytu. Niektóre operacje bariatryczne mają na celu zmniejszenie możliwości wchłaniania się składników pokarmowych w jelicie – w efekcie zatem również dochodzi do obniżenia masy ciała. Sama operacja nie jest jednak pełnym antidotum na otyłość. Konieczna jest później odpowiednia rekonwalescencja, ustalenie diety z dietetykiem i kontrola masy ciała i stanu zdrowia pacjenta. Nierzadko po schudnięciu konieczna będzie również operacja plastyczna usuwania nadmiaru skóry.

Jak powinno wyglądać żywienie po operacyjnym leczeniu otyłości?

W pierwszym okresie po operacji, już po wypisaniu ze szpitala, dieta pacjenta jest w pełni płynna. Musi być łatwo przyswajalna i bogata w składniki mineralne i białko. Konieczne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów.  Po około dwóch tygodniach, chory może przejść na dietę miksowaną (koktajle) i stopniowo poszerzać dietę o kolejne produkty spożywcze.

Przy żywieniu po operacji bariatrycznej, pamiętać trzeba o kilku kwestiach:

  • Ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów – po pierwsze po to, by nie doszło do stanów zapalnych, a po drugi po to, by nie dopuścić ponownie do rozciągnięcia żołądka,
  • Starannym żuciu i powolnym przyjmowaniu pokarmów – pacjent, który jest na diecie płynnej, powinien ograniczać objętość spożywanych płynów, a pacjent, który już przyjmuje pokarmw formie stałej, może dzięki starannemu żuciu pokarmów szybciej zapewnić sobie uczucie sytości i nie dopuścić do ponownego rozciągnięcia żołądka,
  • Spożywaniu produktów o wysokiej wartości odżywczej – jednostronna, uboga dieta może pozbawić organizm ważnych minerałów i witamin i zwrotnie doprowadzić do dodatkowych schorzeń, zaburzeń bądź nawet ponownej otyłości.
  • Zapewnieniu odpowiedniej ilości białka a jednocześnie diecie lekkostrawnej, bez nadmiernej ilości tłuszczów i cukrów,
  • Po operacji bariatrycznej nie powinno się spożywać napojów gazowanych, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ostrych potraw, napojów słodzonych.